top of page
11062b_1f8bf143919e4437b605ab80f507f064~mv2_edited.jpg

Časté otázky maminek

Vše co potřebujete vědět o vaničkování

Jak probíhá vaničkování?

Jak dlouho trvá plavání? Délka pobytu ve vodě se liší s věkem a náladou miminka. Na první plaváníčko ve 8 týdnech stačí maximálně 8 -10 minutek, ale zaleží také na co již je zvyklé. Tříměsíční kojenec vydrží déle, lekce se pohybuje okolo 20 minut. Do šesti měsíců miminko zvládne 30 minutový pobyt ve vodě. Z počátku je opravdu důležité sledovat čas a miminko tak nepřetěžovat.

2

Jak připravit miminko před plaváním?

Bylo by dobré, aby co nejvíce odpočaté a tak cca 20 -30 minut po jídle. Špatně se to odhaduje, ale většinou pokud se plave v dopoledních hodinách – tj. po velkém nočním spánku, tak i drobné „nedostatky“ v přípravě miminka hravě zvládnout a plavání si užijí.

3

Co si připravit?

Stačí běžné věci jako při koupání. Nejlépe přímo v koupelně přebalovací podložka. Pro první vaničkování nejmenších dětí cca 6 týdnů je dobrá bavlněná plenka, do které ho zavineme. Jinak nachystat stačí osuška, čisté oblečení, čistou plenku. Pak vaše oblíbené mazání, pokud miminko mažete, abychom si mohli ukázat masáž. A buničinové čtverečky nebo bezpečnostní tyčinky na čištění uší na ošetření oušek po plavání. A hlavně připravit se, že opravdu potřebujeme zcela plnou vanu teplé vody v čisté vaně, vytváříme malý bazén. Pokud se pouze sprchujete, rozhodně doporučuji vyzkoušet, kolikrát se to ukázalo jako velký problém. Pokud máte jakékoliv problémy s teplou vodou, je i vhodné vanu i přednapustit horkou vodou a pak ji společně domícháme na správnou teplotu. Pro Vás triko s krátkým rukávem a fotoaparát nebo kameru pokud si chcete něco zaznamenat.

4

Kdy začít s vaničkováním?

Všeobecně je dobré s koupáním ve velké vaně začít hned po zahojení pupíčku. Po narození často bývá oblíbený koupací kbelíček, který miminkům připomíná pobyt v děloze. Ale později se už děti hodně se hodně odrážení nožičkami a kbelíček začíná být malý. Pokud byste měli pocit, že i běžné koupání jak ve vaničce, tak v kyblíčku je pro Vás nepříjemné a chtěli byste si natrénovat, jak správně ve vodě miminko držet a umýt, tak se můžeme domluvit ještě v době šestinedělí. Ale většinou s lekcemi vaničkování začínáme cca v 9 týdnu.

5

Jak dlouho trvá plavání?

Délka pobytu ve vodě se liší s věkem a náladou miminka. Na první plaváníčko ve 8 týdnech stačí maximálně 8 -10 minutek, ale zaleží také na co již je zvyklé. Tříměsíční kojenec vydrží déle, lekce se pohybuje okolo 20 minut. Do šesti měsíců miminko zvládne 30 minutový pobyt ve vodě. Z počátku je opravdu důležité sledovat čas a miminko tak nepřetěžovat.

6

Jakou teplotu by měla mít voda?

Pro novorozeňátka je samozřejmě vhodná teplota 37 stupňů. Ale cca od 2 měsíců je dobré teplotu vody postupně snižovat. Jednak kvůli lehkému a postupnému otužování, rozhodně se Vám to později v období rým, chřipek a viróz vyplatí, ale také z důvodu teploty vody na bazénu. Kam pravděpodobně budete chtít přecházet. Ty nejteplejší bazény mívají teplotu vody 32-34, ale to je zřídka, teď se často snaží 32, ale běžně je i 29-30 stupňů. A to už je opravdu velký rozdíl, který by mohl být prvním problémem při přechodu na bazén. Nemusíte doma plavat ve vodě studené 29 stupňů, ale stačí tak 33-34. Přiměřená teplota vody, dětem usnadňuje vstup do vody a podporuje v přirozeném pohybu. Zase vše s rozumem a dle nálady a povahy miminka. Ale, to že má maminka ráda horkou vanu neznamená, že je vhodné miminko přehřívat.

7

Jak vaničkování probíhá?

Je potřeba mít doma vanu, která se napouští až k přepadu, vytvoří se malý „bazén“. Děťátko plave bez plínky nebo plaveček. Při samotném „plavání“ se zaměřujeme na posilování břišních (pomáhá při kojeneckém nadýmání) a zádových svalů, učíme děti splývat na hladině s oporou a učíme děti pracovat s dechem tzv. „abecedou potápění“ (Pokud si to maminka výslovně nepřeje, není to nutné). Délka pobytu ve vodě a veškerá činnost se řídí podle nálady děťátka. Lekci je možné zakončit jemným otužováním. Po plavání je vhodné prokrvenou pokožku miminka promazat a to lze využít k jemné masáži, tu si můžeme také v jednoduché formě ukázat. Vždy respektujeme psychomotorický vývoj dítěte a veškeré pohybové aktivity ve vodě i na suchu z něj vycházejí.

8

Jaká denní doba je vhodná pro vaničkování?

Všeobecně je pro plavání vhodnější dopolední doba, i když se časování tak povede, tak děti mají sílu to zvládnout. Přece jenom je to pro ně sportovní výkon a i událost, přijde návštěva do domácnosti a jsou nových dojmů. Ale jinak se většinou rodiče snaží vaničkování spojovat s večerním koupáním, čím je miminko starší, více hlásí, že se jim to daří.

9

A co ouška?

Vhodné je vnější ucho po koupeli vytřít buničinovým čtverečkem nebo bezpečnostní tyčinku na čištění ušní. Je potřeba, aby voda nezůstávala ve vnějším uchu a nevracela se dovnitř. Jinak samotná voda, zánět středouší nezpůsobí. Zánět středního ucha tvoří bakterie, která je v oušku. Neznamená tedy, že děti, které se umí potápět, trpí více na záněty.

10

Musí se miminko potápět?

Nemusí. Zádrž dechu je pro miminka zcela přirozená, ale pokud ji z jakéhokoliv důvodu nechcete rozvíjet a tak to není nutné. Jde hlavně o radost z pobytu ve vodě. Nácvik zádrže dechu, ale je důležitý při tréninku sebezáchrany, zvyšuje kapacitu plic a plíce nácvikem sílí a pak odolávájí lépe běžným infektům.

11

Co když má miminko ekzém?

U dětí do dvou let, se ekzém v různých podobách objevuje velmi často. Není nutné koupat – plavat tak často – stačí 1-2 týdně a spojit s hygienou. Často stačí kůži promazávat před koupáním, aby voda při koupání nevysušovala pokožku přímo a po koupání opět promazat. Po koupání jsou často ložiska ekzému patrnější, ale je to prokrvením pokožky. Až prokrvení ustoupí, ustoupí i to podráždění. Spousta dětí v kojeneckém věku měla s ekzémem velké problémy, ale neznamená to, že je pro ně vaničkování nebo bazén zapovězené. Vhodnější jsou samozřejmě bazény se slanou vodou. Ale samozřejmě vše s rozumem…

12

Kdy se dítě naučí takto plavat?

Plavání na vaně nemá za cíl naučit miminko plavat. Cílem radostný pobyt ve vodě, dokud jsou k němu dětičky otevřené a přijímají jej s velkou radostí a úlevou. Čím později se začíná, tím je větší pravděpodobnost různých strachů a problémů spojených s vodičkou. Správná manipulace ve vodě je přirozeně doprovázena posílením a aktivací svalových partií, které jsou potřebné k dalšímu správnému vývoji. A díky tomu, že je dítě ve vodě spokojené a nemá strach, je schopné vydechnout do vody, ponořit si hlavu, splývat, tak pomalu pomocí hrátek je možné děti snadno připravit k „opravdickému plavání“, ale to přichází pak kolem 4-5 roku.

13

Do kdy lze plavat doma na vaně?

Záleží na velikosti vaší vany, na velikosti a pokročilosti miminka a vašich představách a požadavcích. Většina kurzů na bazénech je určena pro děti od 6-ti měsíců, ale pokud jste v tomto věku ještě na vaně spokojení, můžete si ještě dopřát plavání v domácím prostředí, na bazén se ještě najezdíte. Většinou plaveme na vaně cca do 8-mi měsíců, když je opravdu velká vana, s někým jsme plavali až do roka.

14

Proč se věnovat vaničkování a plavání?

Hlavně z důvodu prevence před utonutím – dítě které prošlo kurzem plavání kojenců a batolat se umí zorientovat ve vodě. Má otevřené oči, umí zadržet dech, umí se nějakým způsobem, pro něj zcela přirozeným dostat ke břehu. Když spadne do vody je schopné zareagovat, aniž by vznikla stresová situace. A radosti z pobytu ve vodě, kterou děti milují. A radosti ze smysluplně společně stráveného času.

15

Když se vaničkování miminku nelíbí?

Vždy je plaváníčko vedeno, tak abychom vše přizpůsobili náladě a rozpoložení miminka. Většině problémů se lze vyvarovat správným načasováním. Na plavání by miminko mělo být pokud možno, co nejvíce odpočaté a tak 20 – 30 minut po jídle. Někdy je těžké to časovat, ale obecně bývají dopolední hodiny úspěšnější. Pokud si nezvládneme vše natrénovat přímo s miminkem ve vaně, může si vše ukázat a zopakovat po vaničkování na panence.

16

Můžeme se koupat společně?

Společná koupel rodičů s miminkem je krásný zážitek. Většinou si na to rodiče netroufají hned, ale jakmile jsou na to připravení, tak můžeme natrénovat, jak do vody s miminkem bezpečně vstoupit a také jak se dostat zase ven. Společný pobyt ve vaně nám zase umožní jiné tipy cviků a držení. Je to pro všechny velmi příjemná změna. Pro úzkostnější děti, to může být i způsob, jak lépe koupel zvládnout.

17

Můžeme po plavání hned ven?

Po koupání je třeba miminko řádně osušit, vysušit i ouška a nechat jej 30- 60 minut adaptovat se na teplotu vzduchu, aby tělo začalo opět vyrovnávat a reagovat na změny teplot. Ale než se miminko osuší, namaže, oblékne, nají, tak většinou tato doba většinou uplyne. „Adaptační dobu“ je dobré nepodceňovat hlavně po plavání na bazéně a čím je větší rozdíl vnitřních a venkovních teplot, tak dobu protahovat.

18

Jak se zachovat, když mi miminko vyklouzne z ruky nebo si lokne vody?

I tyto běžné situace je lepší si nacvičit a zvládnout doma ve svém prostředí, pak Vás na bazéně nic nemile nepřekvapí. Důležité je zachovat maximální klid, tak abychom na miminko nepřenášeli naše panické reakce. Nejlepší na uklidnění je klasicky klubíčko, hlavičku nahoru, zadeček dolů. V klidu na miminko promlouvat a houpat ho, nechat ho situaci vstřebat. Vše si ukazujeme na první hodině. Doporučuji nevytahovat z vody, netřepat, nebouchat do zádíček hlavou dolů a tak podobně… Zbytečně s miminko vyděsí.

19

Příspěvky zdravotních pojišťoven

Většina zdravotních pojišťoven na plavání kojenců více či méně přispívá, ale podmínky velmi často - i v průběhu roku mění. Proto doporučuji vždy aktuálně zjistit podmínky u své pojišťovny a zařídíme se dle toho.

Novorozenec
Pokud Vás zajímá cokoliv dalšího, ráda vám vše zodpovím. Neváhejte mě kontaktovat.
NAPIŠTE SI O TERMÍN
  • Facebook
  • Instagram

Děkuji za zprávu.

bottom of page