top of page

Heslo dlaní

Dítě nejprve oslovíme jménem, pak řekneme heslo a přetřeme mokrou dlaní obličej, např. ,,Kačenko, žbluňk!" ,,Ondro, potopit!" Necháváme plaváčka, aby si v klidu vodičku z očí promrkal a výrazně chválíme, smějeme se na něj, ukazujeme, že je to legrace a že je všechno v pořádku. Necháme ho chviličku vydýchat a opakujeme ideálně třikrát za sebou. Potom opět v klubíčku ještě pojezdíme vanou, necháme ho zrelaxovat a můžeme z vany.

Pozor na nejběžnější chyby: Nejprve dořekneme heslo, pak teprve přetíráme dlaní obličej. Opravdu se dlaní dotýkáme obličeje, nejedeme jen nad obličejem. Dlaní tak imitujeme vodu, pod kterou se pak bude mimi potápět. Nezapomínáme na pauzičku mezi hesly. Miminko se Vás nemusí dívat, jen je třeba říct heslo výrazně, aby jej zaznamenalo. Neopakujte, nespěchejte.

Heslo je potom potřeba trénovat každý den, není nutné se kvůli tomu koupat, ideální je spojit to s každodenní hygienou. Po papání, po blinkání umyjeme u umyvadla v tygříkovi na ruce, pusinku spolu s heslem. Je dobré, aby heslo říkal vždy rodič, se kterým to miminko trénuje. Od lidí, na které není miminko zvyklé, jej nemusí nezaznamenat. Pokud se chtějí rodiče u vaničkování nebo později v bazéně střídat, je potřeba, aby potápění s miminkem trénovali oba dva.

Voda z dlaně

Pokud má miminko zvládnuté přetírání dlaní, můžeme přistoupit k dalšímu jednoduchému kroku. Nejprve zopakujeme už zvládnuté, přetření dlaní. Držení stejné, jak nám vyhovuje, pouze si kontrolujeme vzpřímenou hlavičku, aby vodička netekla miminku do nosánku. Nabereme vodu do dlaně, po vyslovení hesla, vylijeme vodu z dlaně na čelíčko a stáhneme přes obličej. Může se stát, že voda z dlaně uteče atd., nevadí, příště se to povede. Nezapomeneme výrazně chválit a povzbuzovat.

Pomocník Vám může ulehčit. Jeden drží v klubíčku a druhý provádí heslo.

Obdobně začínáme s tréninkem hesla na bříšku, nejprve začneme dlaní.

bottom of page