top of page

Palce pod prsa

Základní a nejdůležitější pozice

Palce pod prsa.png

Další posilovací cvik pro už pokročilé plaváčky, je to pevné držení. Je vhodný pro děti až kolem 4. měsíce nebo pro už zpěvněné dětičky.

Přehmatáváme z klubíčka, dlaň jedné ruky přiložíme pod prsíčko miminka, tak aby byla celá ruka přímo na tělíčku, palec kolmo na tělo a za tělem z prstů košíček. Okamžitě palci na hrudníčku tlačíme a překlápíme miminku zadeček dolů pod vodu. I prsty vzadu na zádíčkách, tlačí dítě jakoby "do banánu". Miminko by mělo, ležet na hladině s hlavičkou lehce vyvýšenou, zadeček malinko níž, nemělo by být prohnuté. Pokud bude mimi hlavičku zaklánět, musíme zatlačit palci víc, pak bude muset hlavičku udržet. Na první tréninky je dobrý pomocník, který bude držet pro jistotu dlaň pod hlavičkou miminka, kdyby náhodou hlavu zaklonilo. Dlaň jen pro jistotu, pokud vše funguje, můžete plavat bez "jištění".

Ideální je opět pozornost miminka upoutat na sebe nebo pomocník může pomoct hračkou, jen pozor pokud mají miminka hračky v ruce, mají tendenci se uvolnit a hlavičku povolí a můžou jít do záklonu. Hned s ním budeme také pohybovat sem a tam, doleva-doprava, dopředu-dozadu. Z počátku stačí 1-2 x sem-tam, a postupně můžeme čas prodlužovat. Při vracení zpět do klubíčka nesmíme povolit stisk na žebrech, naopak, zatlačíme víc, aby nám miminko zvedlo hlavičku, pak můžeme bezpečně přehmátnout nejprve dlaní pod hlavičku a pak druhou rukou do třísel.

Nemusíme se bát toho, že děti trošku funí, hekají apod., cvik je trošku namáhavý, můžeme ho přirovnat k "miminkovských sklapovačkám".

Vždy máme miminko tak, že dáváme svojí pravou ruku na jeho levý bok a levou ruku na pravý a máme ho čelem k sobě. Kdybychom potřebovali mimi zvednout do svislé pozice tak, aby nám vyšlo hlavičkou nahoru - vzpřímeně!!!

Opět nehraje roli, na jakou stranu plaveme, držení je souměrné.

V tomto případě lepší bez písničky, ideálně pouze upoutávat pozornost miminka nahoru, tzn. buď na sebe - oční kontakt nebo na hračku.

bottom of page