top of page

Online vaničkování

Společná koupel

Společná koupel je vhodná pro všechny, kterým to jejich vana umožní.

Společné koupání šetří záda a dopřeje nám spoustu radostí.

Společně I.

Pro první pokusy je dobré mít k ruce pomocníka, ale můžeme to bezpečně zvládnout i samy pouze s miminkem. Pro koupel je dobré se osprchovat a až po té napustit vanu. Do vody vstupujeme rozvážně, miminko v klubíčku v náruči, posadíme se na hranu vany a nejprve přehodíme jednu nohu dovnitř, o tu se bezpečně opřeme a teprve pak i druhou nohu. Dle typu vany, Vašich preferencí a kondice a typu cviku můžete sedět, klečet na jednom koleni či obou. Ve vaně máme miminko zatím stále v klubíčku, zády k sobě, dobré je, aby bylo co nejvíc zanořené, co nám voda dovolí. Pak stačí obě dlaně dát pod zadeček miminka a jemně s ním pohupovat ze strany na stranu, příp. nahoru-dolů. Tak máme zajištěnou relaxaci, podobně jako v běžném klubíčku. S cvičením můžeme začít zlehka, dlaně pod zadečkem necháme a jen natáhneme ruce, předloktí pod miminkem, rozložíme na hladině, jezdíme dle libosti a máme první zádovou pozici, ještě ne příliš namáhavou. Z tohoto držení se skvěle přehmátne do držení s palci na ramena a můžeme projet všechny tři varianty. Pokud jste zvyklí plavat vně vany, tak pozor na šroubek, hlavička musí být opravdu zdvihnutá, tak aby se zátylek dotýkal hladiny a děťátka hned nedostala napít. Zvládneme i sendvič, jen bývá dobré ho plavat na diagonálu, abychom měli místo na pohyb. Pohodlné s menšími miminky je i skrčit si nohy v kolenou a posadit se je proti sobě. Miminko si odpočine a my máme dobrý přehled. Dobře se tak trénuje heslo a polévaní.

Společně II.

Jednoduše pak přehmátneme do zádových cviků, pouze natáhnete nohy, schováte je pod hladinu a můžete zase plavat. Skvěle lze používat Vaše nohy k bezpečnému přehmátnutí a případně upravili držení. Můžeme nejprve podložit hlavičku dlaněmi, paže natáhneme, mimi si rozložíme na hladině a opět máme příjemnou zádovou pozici nepříliš obtížnou. Pokud má miminko zvládnutý cvik s palci pod prsa, tak do toho se z této pozice dobře přehmátne. A můžeme tak projet i všechny další cviky s palci pod prsa. Samozřejmě je prokládáme relaxací. Pro zvonečky je dobré si kleknout, podle preferenci na jedno nebo obě kolena. Pro potápění také.

Společně III.

Pro bříško nebo potápění si můžeme sednout dle dispozice vany na hranu vany, či stupínek. Další možností, kterou nám společná koupel dovolí je držení na bříšku s palci na ramenou. Miminko položíme na bříško, čelem k sobě, palce máme na jeho ramenou a dlaně pod prsíčky. Jezdíme, jak nám vana dovolí, od sebe k sobě, prima jsou vlnovky – protáhneme mezižeberní svaly plaváčka. Jen pozor, aby pusinka miminka byla stále nad hladinou, aby se nám nenalokalo. ​ Nezapomínáme na relaxaci, pro tu používáme při společné koupeli klubíčko s opřenými zády o Vás nebo běžné „plavací klubíčko“ s jednou rukou na rameni a druhou v tříslech. A opět nezapomeneme trošku hlídat čas, i když společné koupání nám dovolí čas protáhnout.

bottom of page