top of page

Houpání Židlička

Relaxace

Miminka milují být celá zanořená ve vodě, je tedy potřeba zanořit plaváčka až po bradičku, stále ve vyvýšeném klubíčku. Budeme překvapení, jak kolik musíme vynaložit síly, abychom zanořili i bříško a prsíčka. Je to pro nás první zjištění toho, jak moc musíme miminko zatlačovat do vody, jak moc nám ho vodička vytlačuje. V pozici klubíčka by nám miminko mělo připomínat malého Budhu.
S miminkem nezapomínáme stále jemně pohybovat a nikdy nepřestáváme. Z počátku jemně a pomalu, když už je miminko zvyklé, můžeme začít trošku dovádět. Prima je např. představovat si, jako bychom malovali kroužky, osmičky a zatáčky na hladině, můžeme si vymýšlet své vlnovky a podobně.

Klubíčko je základní relaxační pozice pro miminka, jak na suchu, tak i ve vodičce. Budeme jím vždy začínat, budeme ho vkládat mezi jednotlivé cviky, budeme s ním končit.

Pokud se miminko něčeho lekle a bude plakat, vždy skulíme do klubíčka, začneme s ním jemně pohupovat, pohybovat, hlavičku pěkně vzpřímenou, zadeček dole, pozice vyvýšeného klubíčka. Dobré je mluvením, zpíváním konejšit, dobré přidat i šumění vodičky, nejjednodušší je pustit proud vody z kohoutku. Miminko se ve většině případu uklidní, pokud není úplně vyčerpané. Nikdy nevytahujeme rozplakané miminko hned z vody, nejprve se vždy snažíme uklidnit miminko ve vodičce. Pokud už má odplaváno, můžeme po uklidnění z vody ven, pokud ne, pokračujeme v tréninku. Nikdy nevytahujeme vzteklé, prohnuté dítě, vždy se ho pokusíme nejprve uchlácholit klubíčkem, pohupy a vlídným slovem ve vodě alespoň z nejhoršího rozladění. 

Miminka milují rytmické a opakující básničky a písničky, tak je ideální mít jednotlivé cviky spojené s určitými oblíbenými básničkami nebo písničkami. Od mě máte uvedené nějaké pro inspiraci.

Máchám, máchám prádlo, pojď mi pomoct mámo, až to prádlo vymácháme, na šňůru ho pověsíme, vítr do něj foukne, do vody ho šoupne.

bottom of page