top of page

Polití z kelímku

Dlaň pomocník u vany.jpg

Kapka z kelímku

Jakmile miminko zvládá vodu z dlaně můžeme začít s kelímkem. Držíme oblíbeným způsobem, opět se vzpřímenou hlavičkou. Připravíme si do kelímku vody pouze, tak, že máme pokryté dno. Kelímek držíme miminku za hlavičkou, aby na něj nevidělo. A tak, aby nám později vždy reagovalo jen na signál, který vyslovíme a nikoli na to, že vidí kelímek. Dořekneme heslo, a vylijeme vodu plynulým proudem na raz na čelo dítěte, ideálně na začátek vlásků. Lití vody neprodlužujeme. Výrazně chválíme, tleskáme a povzbuzujeme. Necháme miminko vydýchat a opakujeme ještě dvakrát.

Přidávání do kelímku - čtvrtka, polovina

Jakmile má plaváček zvládnuté polití kapkou z kelímku, můžeme přidávat v množství vody v kelímku nejprve na čtvrtinu, posléze na polovinu.

 

 

 

Nácvik polévání na bříšku a plný kelímek

Na bříšku se skvěle z půlky kelímku dostaneme na plný. Pro polití je to přirozená poloha. Přetočíme miminko na bříško, nejprve pojezdíme po hladině, ukazujeme hračky, teprve pak začneme s kelímkem. Uvolníme ruku u zadečku, ale nesmí se nám hlavička sklopit natolik, aby šla pusinka miminku do vody. Nejprve připomeneme heslo dlaní. Pak kelímek s vodou přiložíme miminku za hlavu, tak aby se zápěstí ruky dotýkalo vzadu hlavičky a na heslo přelijeme. Svojí ruku stále držíme za hlavou i s prázdným kelímkem, aby miminko nemohlo přepadnout pozadu do vody. Přirozeně totiž bude kopat nožičkama a cákat ručičkama. Teprve pak můžeme držení uvolnit. Opět opakujeme. Pokud plaváček zvládá polití na počítání raz, začneme prodlužovat dobu lití ideálně opět na počítání, raz-dva atd. Budeme mít takto krásně přehled, na jak dlouho ho pak můžeme bezpečně potápět. Případně si po rýmičce, kašlíku můžeme takto jednoduše ověřit, zda nám heslo bezpečně funguje.

Také pokud má miminko zvládnutý kelímek na delší čas, tak můžeme začít trénovat i se sprchou. Nejprve zase použijeme jemný proud ze sprchy, na heslo místo kelímku použijeme sprchu. Opět postupně prodlužujeme dobu i množství, doporučuji při každém mytí, každý týden i bez použití šamponu, takhle krásně natrénujete mytí hlavičky bez stresu a hysterie.

S pomocníkem

Miminko držíme v klubíčku ve vodě, v prostoru vany a pomocník nám miminko pomáhá polévat.
 

bottom of page