top of page

Online vaničkování

Plavání s pomůckami

Příprava na budoucí plavání

Kroužek
Bez názvu_edited_edited.png

Kroužek můžeme využít jako zpestření plavání a pomůže nám trošku si šetřit záda. Je to ideální pomůcka pokud máme zvládnuté přetáčení na bříško Kroužek si připravíme nafouknutý k ruce, nejprve odplaveme jako obvykle. ​ Pro první vyzkoušení je ideální v klubíčku. Kroužek si dáme na hladinu a držíme v miminko v klasickém klubíčku a jen si miminko v tomto klubíčku „posadíme“ zadečkem do kroužku. Pokud má miminko dostatečnou váhu, tak by nám rozhodně propadnout nemělo, zadeček má v kroužku, nožky přes okraj do vodičky. Zadeček držet nemusíme, ale ruku u hlavičky nepouštíme, miminko by se nám překlopilo. Můžeme dát miminku hračku do ručky, zabaví se a nebude nám tak z kroužku „vystupovat“. Můžeme vymýšlet další varianty – jezdit po hladině, pohopsávat, vytáčet doleva-doprava. Když chceme zpět, položíme dlaň na bříško a nacvičeným hmatem z přetáčení na bříško, horem přetočíme na bříško a tím nám miminko vyskočí z kroužku, aniž bychom ho museli složitě z kroužku dostávat. Po té skulíme zpět do běžného klubíčka. ​ Na kroužek můžeme pokládat i na záda. Kroužek si položíme na hladinu a miminko na něj pokládáme zády vždy tak, aby mělo hlavu na kroužku jako na polštářku. Jedna ruka nám zůstává pod hlavičkou druhá jistí na hrudníčku. Hned se opět začínáme pohybovat. Pokud chceme zpět, stačí opět dát dlaň na bříško a překlopením seskočit. ​ Ulehčit si můžeme i s bříškem. Miminko položíme bříškem na kroužek tak, aby mělo ručičky přes kroužek dopředu a nabízíme hračky ke hře. Jedna ruka nám zůstává pod hrudníčkem, druhou tlačíme zadeček opět dolů. Hlídáme zanoření, aby se nám miminko nepřeklopilo do stran. Váhu miminka vlastně nese kroužek a my si můžeme šetřit záda. Kroužek můžeme také využít na nácvik držení plaveckých pomůcek ručkami, pro budoucí nácvik plaveckých cviků. Miminko si dáme na bříško a kroužek dáme před něj, a motivujeme jej, aby se kroužku chytilo. Nejdříve tam s tím dětičky vlastně zlobí, různě se pouští a chytají, kroužek zahazují, ale stejně si tím krásně posilují mezilopatkové a šíjové svaly a trénují na budoucí držení plavecké destičky.

Rybička
plavecka-deska-ryba-cervena-309x40x38cm.jpg

Rybka je první pomůcka, ve které se děti mohou ve vodě pohybovat samostatně. Samozřejmě je to pomůcka určená do bazénu, ale i na většině van už s ní můžeme dovádět. I když to nebude tak úplně pohodlné. Pokud miminko nesedí, tak je lepší ho nasazovat ve dvou. Konce roztáhneme a nasadíme na miminku pod ramínka. Pak už stačí držet rybičku za otvor uprostřed a držet rybičku na hladině vodorovně, aby se nezanořovala a s tím i pusinka miminka. Pak jezdíme po hladině. Plaváček má být v rybičce skoro svisle, pouze lehce na nakloněný, nikoli ležet na hladině. Po té stačí, když zakope nožičkami a již se pohybuje sám bezpečně. V kopání mohutně podporujeme. Pokud se miminko nevzteká, tak není potřeba jistit zádíčka. Když máme zvládnutý pohyb dopředu, můžeme vyzkoušet i držení zezadu. Uchopíme konce rybičky a zatlačíme hlouběji do vody, aby se špička rybky držela vyvýšená a mimi se nám nepřeklopilo po pusince do vody a opět rejdujeme po hladině, co nám prostor vany dovolí.

Medvídek
plavecka-deska-medvidek-cervena-35x33x38cm.jpg

Medvídek je ideální dětská varianta plavecké desky. Máme zase několik možností použití. Dítě se může položit bříškem na medvídka a jezdit po hladině. Může držet medvídka jen za nožičky a cvičit už tak správné držení plavecké destičky. Můžeme ho využít při lehu na zádech, vložit jej dítěti do rukou, aby se medvídkem „přikrylo“ jako peřinkou nebo naopak položilo pod hlavu jako polštářek.

Pásek
plavecky-pas-tutee-9-dilku-varianta-modra_edited.jpg

Pásek (ježek) je nejlepší pomůcka pro výuku plavání, ale již ve vaně ho můžeme také využít. Přezka pásku by měla být na pupíčku a pásek přesně nastavený a dotažený na velikost trupu miminka. Můžeme si pomoct sundáním či přidáním jednotlivých dílků. Pro menší plaváčky je ideální zaplavat na zádech, pro rodiče je to opět úleva od váhy miminka. Dobré je dát hračku, či konec popruhu pásku do ruky, a pak můžeme držet jen za přezku a hlídat ;-) Můžeme též zaplavat na bříšku, ale musíme dávat velký pozor na pusinku, aby si ji miminko nezanořilo. Ideálně dávat další pomůcku do ruky (kroužek, medvídek, hračku), miminko už trénuje držení plavecké pomůcky a pomůže nám zajistit pusinku.

bottom of page