Plavání Kulíšek - Vaničkování a plavání dětí, manipulace s kojenci
volejte
773 669 103

Jak na spánek miminek

Nejčastěji s rodiči řešíme problémy se spánkem dětí. Tak jsem sestavila takový malý návod s tipy jak na to. Samozřejmě je každé už každé miminko osobnost, třeba nějaký trik bude vhodný i na to Vaše...

Dítě po narození nemá nastavený 24hodinový spánkový cyklus. Tak to v bříšku bohužel nefunguje :-) Rozlišovat mezi dnem a nocí se musí teprve naučit, což u některých kojenců může trvat i několik měsíců.

Knih o této problematice byly napsány stohy, objevují se nejrůznější teorie. Já, protože miluji Francii a její kulturu, jsem si také všimla francouzských povětšinou pohodových dětí. Proto mi nepřijde špatný tento "francouzský recept" na dobrý spánek našich dětí.

        Pamela Druckerman  A dost! - Francouzské děti nedělají scény

http://www.databazeknih.cz/knihy/a-dost-francouzske-deti-nedelaji-sceny-139321

Typy jak na to:

  • Jen co trošku lze, tak se snažit vytvořit večerní režim a snažit se držet jednotného uspávacího rituálu, je to osvobozující. Např. klidná večerní hra, koupání, kojení a ukládání k spánku.

  • Důležité je vytvořit stálé příjemné místo na noční spánek. K usínání je nejlepší poskytnout dítěti pohodlí, teplo, pocit jistoty a bezpečí. Toho docílíme napodobením podmínek, jaké mělo miminko v bříšku. Nejmenší děti většinou nejlépe usínají, když je zabalíme do peřinky a položíme na bok. I starší kojenci někdy až do 6 měsíce často zavinutí před spánkem vyžadují, není na tom nic špatného. Stačí přivinout ručky k tělu a hned se děti zklidní a mohou usnout, po usnutí lze zavinutí uvolnit.

  • Čerstvý vzduch vždy prospívá spánku, tak je dobré miminko ukládat do vyvětrané místnosti a udržovat teplotu v ložnici na 20-21 stupních. Pokud je miminko správně oblečené, nikdy nemůže dojít k prochladnutí

  • Temno navozuje spánek, i v noci se snažit nerozsvěcet, nevstávat a vůbec v noci provozovat co nejméně činností.

  • Rozlišovat mezi denním a nočním spánkem. Ve dne nezatemňovat, tolik netlumit domácí činnosti apod.

  • Pokud se miminko probudí a ještě není čas na kojení, tak se ho nejdříve snažit upokojit jakýmkoliv jiným způsobem.

  • Pokud už je zvyklé na lahvičky a pítka, nabízet v noci na pití pouze vodu.

  • A dle francouzského receptu, hned miminko jakmile zabrečí nebrat do rukou, hned nekojit. Zařadit tzv. PAUZU, kdy miminko pozorujeme, zda je opravdu vzhůru a zda je opravdu nutné situaci řešit. Nechat ho i chvilku poplakat, může to být pouze ze spánku, což bývá časté. Do 4 měsíců, je tato metoda nejvhodnější. Viz doporučená literatura :-)

Má dítě v noci hlad?

Samozřejmě novorozeňátka by měla být krmena ve dne i v noci, ale potřeba nočního kojení postupně klesá. Většina dětí tento režim vyžaduje a o jídlo se sama přihlásí, některé děti je však třeba na krmení budit. Po půl roce věku je již probouzení na noční kojení dáno spíše zvykem než skutečnou potřebou. A často se díky dozrávání nervové soustavy začínají budit ještě častěji.

      Časté chyby:

Rodiče vstávají k dítěti v noci předčasně. Některé děti vydávají v noci různé zvuky (i pláč), i když spí nebo jsou v polospánku. Pokud se začnete věnovat dítěti v takové chvíli, je možné, že ho sami probudíte.

Rodiče dítě po nočním probuzení příliš stimulují. Někteří rodiče ve snaze dítě v noci znovu uspat vytvářejí složité rituály, kterými však dítě spíše nabudí k větší bdělosti než k spánku.

Pozor na večerní řádění :-) Fyzická námaha a vzrušující zábava povzbuzují nervový systém dítěte k činnosti a znemožňují mu se před spánkem zklidnit. Odborníci doporučují věnovat alespoň poslední dvě hodiny před spánkem nějakým klidným a tichým činnostem.

Přístup rodičů k uspávání není trvale jednotný. Problémy se spánkem mohou být pro rodiče velmi únavné a vyčerpávající. Rodiče pak zkoušejí všechny možné postupy a techniky, často protichůdné povahy. Dítě může být z takového přístupu zmatené a problémy se spánkem se mohou ještě zhoršit.

Dítě je ukládáno k spánku příliš brzy. Rodiče někdy u svých dětí přeceňují potřebu spánku a ukládají je k spánku, i když ještě nejsou ospalé.

Dítě je ukládáno k spánku příliš pozdě. V případě, že dítě není uloženo k spánku včas, může se stát, že bude před spánkem příliš unavené. Pokud je únava dítěte příliš velká, reaguje jeho tělo zvýšením aktivity a usnutí se stává obtížnějším.

Odpolední spánek končí příliš pozdě. Doba mezi odpoledním spánkem a večerním ukládáním k spánku by měla být dostatečně dlouhá, aby se dítě mohlo začít znovu cítit ospalé.

Dítě má vytvořenu asociaci mezi nějakou činností a usnutím. Tuto činnost pak vyžaduje po každém probuzení v průběhu noci. Může jít o kojení, podání dudlíku, houpání na rukách apod.

Příčinou nespavosti dítěte mohou být v malém procentu případů i zdravotní problémy. Pokud máte pocit, že se vašeho dítěte týkají následující problémy, poraďte se s dětským lékařem:

-    potravinové alergie a nesnášenlivosti (nejčastěji nesnášenlivost bílkoviny kravského mléka)
-    u starších kojenců a batolat celiakie,
-    kojenecké koliky, gastroezofageální reflux,
-    ušní infekce,
-    záněty močových cest,
-    parazitální infekce (např. roupy),
-    horečka,
-    infekce dýchacích cest,
-    poruchy dýchání ve spánku

 

Pomohlo Vám něco z těchto rad? Máte svůj tip? Máte zkušenost s Vašimi dětmi, o kterou se chcete podělit. Dejte mi vědět plavani@klenkova.cz

Novinky

REFERENCE

Zde můžete napsat zkušenosti z vaničkování se mnou. Děkuji ;-)

plavani@klenkova.cz

Zavolejte nebo napište si pro termín, na první vaničkování docházím co nejdříve :-)